Inaugural GCBA Juvenile Graded Singles Championships Results Sequence

Inaugural GCBA Juvenile Graded Singles Championships

Results Sequence

U13 Boys Grade A  Venue: GLTC

U13 Girls Grade A  Venue: GLTC

Championship Winner

Richard Kong

GLTC

Championship Winner

Laura Flynn

Claregalway

Championship Runner Up

Enda McCormack

Claregalway

Championship Runner Up

Emma Fahy

Oranmore

Plate Winner

Michael Lally

Menlough

Plate Winner

Chloe Koay

GLTC

Plate Runner Up

Eoin Cahill

Ardrahan

Plate Runner Up

Panna Miko

GLTC

 

 

 

 

 

 

U13 Boys Grade B  Venue: GLTC

 

U13 Girls Grade B  Venue: GLTC

 

Championship Winner

David Kong

GLTC

Championship Winner

Ella Gilmore

Claregalway

Championship Runner Up

Lokesh Panti

Oranmore

Championship Runner Up

Ava Killian

Claregalway

Plate Winner

Alan McDonagh

Headford

Plate Winner

 Sinéad Lee

Headford

Plate Runner Up

Kieran McDonagh

Headford

Plate Runner Up

Jade Heery

Oranmore

 

 

 

 

 

 

U13 Boys Grade C  Venue: Milltown

 

U17 Girls Grade A  Venue: GLTC

 

Championship Winner

Daniel Fenton

 

Championship Winner

Leah Fleming

Claregalway

Championship Runner Up

Thomas Hynes

 

Championship Runner Up

Ceítí Daly

Conamara Thiar

Plate Winner

Alex Corbett

 

Plate Winner

Cathy Mullins

Cortoon

Plate Runner Up

David Flanagan

 

            Plate Runner Up

Sinéad Mullins

Cortoon

 

 

 

 

 

 

U13 Boys Grade D  Venue: Milltown

 

U17 Girls Grade B  Venue: GLTC

 

Championship Winner

Ciaran Clarke

 

Championship Winner

Danila Miko

GLTC

Championship Runner Up

Dara Coyne

 

Championship Runner Up

Rachel Turrer

Cortoon

Plate Winner

JJ Sheridan

 

 

 

 

Plate Runner Up

Evan Hunt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U17 Boys Grade A  Venue: Oranmore

 

Total Number of Entrants was 87

Regional Co-ordinators were Shane Wynne (Oranmore), John Lally  and Paul Gannon (GLTC), Dolores Doyle (Headford) and Liz Corbett (Milltown). 

Championship Winner

David Comer

GLTC

Championship Runner Up

Cillian Walsh

GLTC

Plate Winner

Jamie Pryce

Conamara Thiar

Plate Runner Up

Jack Fitzgibbon

Ardrahan

 

 

 

Upcoming Competitions

Sunday, February 8th:  Multiple Partners Doubles Championships within each of the U13 and U17 respective Grades.  Venues and Times TBC at GCBA Juvenile Sub Committee Meeting in GLTC on Wednesday, February 4th at 7 pm. 

U17 Boys Grade B  Venue: Oranmore

 

Championship Winner

Andrew Furey

Oranmore

Championship Runner Up

Dara Gilmore

Claregalway

Plate Winner

Daniel Wynne

Oranmore

Plate Runner Up

Harry Fleming

 

 

 

 

U17 Boys Grade C  Venue: Headford

 

Championship Winner

Eoin Mullins

Cortoon

 

 

 

Championship Runner Up

Dara McDonagh

Headford

 

 

 

Plate Winner

Darren Duggan

Loughrea

 

 

 

Plate Runner Up

Brian King

Conamara Thiar

 

 

 

 

 

NB  This competition was subsequently cancelled due to lack of entries but will be rescheduled at a later date.