Galway County Championships Results 2013 -2014

Galway County Championships

sponsored by FC Catering

 

Mixed Finals and Singles Finals will be held on Sunday 2nd March in the GLTC. The Mens Grade E, F,G and Ladies Grade G doubles finals will also take place.

 

Mixed Finals

Grade C:    Damien Hehir & Susan Gilmore (GLTC) vs Odie O Neill & Helen Sheehan (GLTC)

Grade D:    Odie O Neill & Naomi Davies (GLTC) vs Jack Davies & Emily Darby (GLTC)

Grade E:     Gearoid Hughes & Caroline Kennedy (GLTC) vs Alan Gilmore (Claregalway) & Emily Darby (GLTC)

Grade F:     Paul Gannon & Colette Gannon (Letterfrack) vs Conor Graham (NUIG) & Maire Reilly (Loughrea)

Grade G:     Paul Gannon & Colette Gannon (Letterfrack) vs Brian Daniels & Jennifer Coleman (NUIG)

Grade H:    Colin Hanniffy & Georgina Brown (Maree) vs Bernard Corbett & Mary Needham (Claddaghduff)

Grade Beg:  Morgan Rynn & Ann McDonnell (GLTC) v Ger Cooke & Joanne Halvey (Clonberne)

 

Doubles Finals to be played

Mens Grade E:    Conor Graham (NUIG) & Luke Gannon (Letterfrack) vs Odie O Neill & Alan Gilmore (Claregalway)

Mens Grade F:    Paul Gannon & Feichin Walsh (Letterfrack) vs Cornelius Dhivakar & Garrett Condon (Claregalway)

Mens Grade G:    Paul Gannon & Feichin Walsh (Letterfrack) vs Cornelius Dhivakar & Garrett Condon (Claregalway)

Ladies Grade G:  Amy Gannon & Colette Gannon (Letterfrack) vs Jennifer Hegarty & Jennifer Coleman (NUIG)

 

Singles Finalists

Men

Grade C Jack Davies (GLTC) V Damien Hehir (GLTC)
Grade E Conor Graham (NUIG) V Luke Gannon (Letterfrack)
Grade F Conor Graham (NUIG) V Feichin Walsh (Letterfrack)
Grade G Brian Daniels (NUIG) V Garrett Condon (Claregalway)
Grade H Colin Hanniffy (Maree) V Tom McHugh (Tuam)
Grade 10 Simon Stachurski (Clonberne) V Ian Ryan (GLTC)

Ladies

Grade D Karina Brennan (Oranmore) V Sarah Caulfield (GLTC)
Grade E Jennifer Lalor (GLTC) V Molly Davies (GLTC)
Grade F Jennifer Lalor (GLTC) V Blathnaid Ni Mhurchu (Oranmore)
Grade G Orla Hennessy (NUIG) V Jennifer Coleman (NUIG)
Grade H Orla Hennessy (NUIG) V Claire Gauthier (Claregalway)
Grade 10 Yvonne Halvey (Clonberne) V Derval McCormack (GLTC)

 

Doubles Winners

Men

Grade C:      Tommy Hehir & Damien Hehir (GLTC)

Grade D:      Alan Gilmore & Odie O Neill (Claregalway)

Grade E:      Odie O Neill & Alan Gilmore (Claregalway)

Grade F:       Paul Gannon & Feichin Walsh (Letterfrack)

Grade G:      Paul Gannon & Feichin Walsh (Letterfrack)

Grade H:      James Murphy & Kevin Kenny (Claregalway)

Grade Beg:  Venkata Valiuri & Sreeni Panti (Oranmore)

 

Ladies

Grade C:        Susan Gilmore & Joanne Gilmore (GLTC)

Grade D:        Mary Prendergast (Claregalway) & Naomi Davies (GLTC)

Grade E:        Mary Prendergast (Claregalway) & Emily Darby (GLTC)

Grade F:        Jennifer Hegarty & Jennifer Coleman (NUIG)

Grade G:        Jennifer Coleman & Jennifer Coleman (NUIG)

Grade H:        Orla Hennessy & Moya O'Donnell (NUIG)

Grade Beg:     Derval McCormack & Ann McDonell (GLTC)

 

Mixed Winners

Grade C:        Damien Hehir & Susan Gilmore (GLTC)

Grade D:        Jack Davies & Emily Darby (GLTC)

Grade E:        Gearoid Hughes & Caroline Kennedy (GLTC)

Grade F:        Paul Gannon & Colette Gannon (Letterfrack)

Grade G:        Brian Daniels & Jennifer Coleman (NUIG)

Grade H:        Bernard Corbett & Mary Neeham (Claddaghduff)

Grade Beg:     Ger Cooke & Joanne Halvey (Clonberne)

 

Singles Winners

Men

Grade C:      Jack Davies (GLTC)

Grade D:      N/A

Grade E:       Luke Gannon (Letterfrack)

Grade F:       Conor Graham (NUIG)

Grade G:       Garret Condon (GLTC)

Grade H:       Colin Hanniffy (Maree)

Grade Beg:    Simon Stachurski (Clonberne)

 

Ladies

Grade C:        N/A

Grade D:        Sarah Caulfield (GLTC)

Grade E:        Molly Davies (GLTC)

Grade F:        Jennifer Lalor (GLTC)

Grade G:        Jennifer Coleman (NUIG)

Grade H:        Orla Hennessy (NUIG)

Grade Beg:     Derval McCormack (GLTC)