Roll of Honour

 

     Galway County Championships

Badminton Winners

 

Mixed League Winners
  Grade C Grade D Grade E Grade F Grade G Grade H Grade 10
2011/2012 GLTC Oranmore GLTC GLTC Loughrea Cortoon Ardrahan
2012/2013 n/a n/a GLTC Oranmore GLTC Oranmore NUIG
2013/2014 n/a n/a GLTC GLTC NUIG NUIG

Clonberne

2014/2015 n/a n/a GLTC GLTC Claregalway Maree Headford
2015/2016 n/a n/a GLTC NUIG Oranmore Loughrea n/a
2016/2017              

 

Mens Singles Winners
  Grade C Grade D Grade E Grade F Grade G Grade H Grade 10
2006/2007   Damien Hehir Ulrich Brennar Aiden Diviney Alan Gibbons Shane Gilmore none
2007/2008   Damien Hehir

Richard Gibbons

Robert Zemankiewicz Pedro Villalva Eanna D'Arcy none
2008/2009   Bryan Lalor Guillaume Meunier Guillaume Meunier Shane Gilmore Dermot Clarke Shane Morley
2009/2010   Damien Hehir Stephen Keane Shane Gilmore Sunil Thomas Tom O Domhnaill Paul Gannon
2010/2011   Ovidivus Zukauskas Wallace Apparacedio Wallace Apparacedio Anthony McLaughlin Paul Gannon Ruairi Moran
2011/2012 Cormac O Connor Keith Kehoe Kieran Kelly Dermot Flatley Conor Doherty Conor Doherty Micheal Og Brennan
2012/2013 Bryan Lalor Simon Casey Mohit Katiyar Jack Davies Rajat Bathla John Minogue Brian Daniels
2013/2014 Jack Davies none Luke Gannon Conor Graham Garrett Condon Colin Hanniffy Simon Stachurski 
2014/2015 Niall Leahy Mohit Katiyar Brian Daniels Garret Condon Colin Hanniffy Derek Glynn Michael Rainey
2015/2016 Damien Hehir Brian Daniels Tom Doherty David Comer David Comer Damien Melvin Eanna Burke
2016/2017 Brian Daniels Tom Doherty Feichin Walsh Jack Tan Josh Pryce Kevin Gannon Francis Lavelle

 

Ladies Singles Winners
  Grade C Grade D Grade E Grade F Grade G Grade H Grade 10
2006/2007   none none Maria Moran Caroline Heverin Ann hession none
2007/2008   Helen Sheehan none Ina Curran Mary Ann Healy Rozsa Illes none
2008/2009   none Mary Prendergast Maria Cribben Mary Prendergast Imelda Lawless Aoife Wynne
2009/2010   Emer Lalor Jana Seredyczova Rozsa Illes Naomi Davies Emer Dervan Teresa Dooley
2010/2011   Emer Lalor Naomi Davies Naomi Davies Fiona Boyle Fiona Boyle Caroline Pryce
2011/2012 Helen Sheehan Jana Seredyczova Karen Lalor Karen Lalor Emily Darby Emily Darby Mairead Ni Mhainin
2012/2013 Emer Lalor Mary Prendergast Sarah Caulfield Molly Davies Jennifer Lalor Moya O Donnell Orla Hennessy
2013/2014 none Sarah Caulfield Molly Davies Jennifer Lalor Jennifer Coleman Orla Hennessy Derval McCormack
2014/2015 Molly Davies Molly Davies Karen Lalor Amy Gannon Blathnait Ni Mhurchu Laura Carr Deirdre Bastick
2015/2016 Molly Davies Karen Lalor Caroline Sabourin Blathnait Ni Mhurchu Laura Carr Elaine Kelly none
2016/2017 Jennifer Hegarty none Rachel Farrell Rachel Farrell Ceiti Daly Breege Biggins none

 

Mixed Winners
  Grade C Grade D Grade E Grade F Grade G Grade H Grade 10
2006/2007   Ross Creaven & Orla Creaven Padraig Dwyer & Ann Reilly Sean Fahy & Teresa McCulla Alan Gibbons & Lorraine Gibbons Shane Gilmore & Aoife Boyle none
2007/2008   Cormac O Connor & Claire Kenny Ivor Ottley & Mary Wade Enda O Connor & Aoife Mooney Eanna Darcy & Jennifer DeLacy  John Fitzmaurice & Claire Burke Declan Coleman & Cecilia Coleman
2008/2009   Fintan Keown & Joanne Flanagan Enda O Connor & Aoife Mooney Enda O Connor & Aoife Mooney Alan Gilmore & Michelle Egan Wallace Aparacido & Deirdre O Neill Tom Fitzgibbon & Aileen Melville

2009/2010

  Fintan Keown & Joanne Flanagan Barry Creaven & Mairead Glynn Dermot Flatley & Sarah Caulfield Dermot Flatley & Sarah Caulfield Michael Regan & Emer Dervan TJ Lowry & Aoife Wynee
2010/2011   Bryan Lalor & Caitriona Farrell Tony Casey & Rachel Farrell Andre Davies & Naomi Davies Niall Kelly & Rita Kelly Niall Conneely & Josephine Davitt Steven Lally & Blathaid Ni Mhurchu
2011/2012 Jonathan Clarke & Joanne Gilmore Colm Franks & Mairead Glynn Dermot Flatley & Bridie McNamara Derek Small & Fiona Sheridan Keith Kehoe & Claire Concannon Jack Davies & Emily Darby Shaun O'Toole & Emma Walsh
2012/2013 Bryan Lalor & Emer Lalor Michael Carson & Sarah Caulfield Michael Carson & Sarah Caulfield Mohit Katiyar & Deidre Caulfield Jack Davies & Emily Darby Tom Fitzgibbon & Aileen Melville Brian Daniels & Orla Hennessy
2013 /2014 Damien Hehir & Susan Gilmore Jack Davies & Emily Darby Gearoid Hughes & Caroline Kennedy Paul Gannon & Colette Gannon Brian Daniels & Jennifer Coleman Bernard Corbett & Mary Needham Ger Cooke & Joanne Halvey
2014/2015

Damien Hehir & Emer Lalor

Mohit Katiyar & Jennifer Lalor Rajat Bathla & Karen Lalor Garret Condon & Emma Murphy Bryan Kelly & Fiona Burke Derek Glynn & Mairead Hanniffy Sanjin Jacob & Fiona Shanahan
2015/2016 Jack Davies & Molly Davies Odie O'Neill & Sarah Caulfield Garret Condon & Emma Murphy Tom Doherty & Niamh Conway David Comer & Laura Carr Alan Bailey & Elaine Kelly Eanna Burke & Jenny Sevtsenko
2016/2017

Tommy Hehir &

Caroline Kennedy

Derek Small &

Jennifer Hegarty

Liam Hyland &

Orla Illien

Trevor Jennings &

Rachel Farrell

Michael Naughton &

Veronica Quinn

Alan Corless &

Paul Mullery

Stan Carey &

Carmel Cummins

 

Ladies Doubles Winners
  Grade C Grade D Grade E Grade F Grade G Grade H Grade 10
2006/2007   Marie Reilly & Ann Reilly none Teresa Dillon & Sheila Noone Caroline Heverin & Caroline Gormally Kathy Mannion & Fiona Sheridan None
2007/2008   Orla Bishop & Sheila Lynch Ina Curran & Mary Wade Jean Kennedy & Gemma Forde Miriam Farrell & Deirdre O Donnell Michelle Egan & Corinne Kelly Susannah Gibson & Breda Ryder
2008/2009   Orla Creaven & Ni Chonchuir Aoife Mooney & Deirdre O Donnell Alison Greaney & Brenda Monaghan Michelle Egan & Mary Prendergast Ann Larkin & Emer Dervan Caithriona Ni Chonchubhair & Mairin Feeney
2009/2010   Ciara O Connor & Joanne Flanagan Helena Keane & Rachel Farrell Helena Keane & Rachel Farrell Naomi Davies & Karen Lalor Eileen Gibbons & Orlaith Ni Loidean Aoife Wynne & Katie Fahy
2010/2011   Orla Creaven & Caitriona Farrell Jean Kennedy & Deirdre Brynes Sarah Caulfield & Rosza Valette Sarah Caulfield & Rosza Valette Caroline Pryce & Fiona Boyle Joan Barry & Mary Walsh
2011/2012 Claire Kenny & Joanne Gilmore Helen Sheehan & Claire Kenny Sarah Caulfield & Bridie McNamara Karen Lalor & Naomi Davies Emily Darby & Alanna Casey Emily Darby & Alanna Casey Maire T. Kelly & Brid Ni Cheallaigh
2012/2013 Emer Lalor & Karen Lalor Sarah Caulfield & Karen Lalor Naomi Davies & Karen Lalor Jennifer Lalor & Molly Davies Karina Brennan & Fiona Sheridan Jennier Coleman & Niamh O' Donohue  Rosie Duffy & Patricia Keady 
2013/2014 Susan Gilmore & Joanne Gilmore Mary Prendergast & Naomi Davies Mary Prendergast & Emily Darby Jennifer Hegarty & Jennifer Coleman Jennifer Coleman & Jennifer Hegarty Orla Hennessy & Moya O Donnell Derval McCormack & Ann McDonell
2014/2015 Susan Gilmore & Helen Sheehan Molly Davies & Jennifer Lalor Jennifer Hegarty & Jennifer Coleman Emma Murphy & Suzie McDermott Suzie McDermott & Siobhan McLaughlin Elaine Kelly & Caroline Smith Ailish McDermott & Mary Seagrove
2015/2016 Emer Lalor & Jenny Lalor Helen Sheehan & Naomi Davies Karina Brennan & Orla Illien Blathnait Ni Mhurchu & Fiona Burke Fiona Burke & Blathnait Ni Mhurchu Yvonne Walker & Joan Barry Breda Davies & Bernie McGinley
2016/2017

Molly Davies &

Jennifer Lalor

None

Emma Murphy &

Caroline Kennedy

Elaine Kelly &

Derval McCormack

Cherie Tan &

Yun Xuan S'ng

Cathy Mullins &

Sinead Mullins

Aine Madden &

Ciara O' Connor

 

Mens Doubles Winners
  Grade C Grade D Grade E Grade F Grade G Grade H Grade 10
2006/2007   Cormac O Connor & Tommy Hehir Bryan Lalor & Ross Dempsey Richard Gibbons & Martin Gibbons Aiden Diviney & Colm Hanniffy Malachy Ruane & Alan Gibbons None
2007/2008   Cormac O Connor & Tommy Hehir Ross Forde & Barry Creaven Brian Casserly & John Horgan Derek Small & Noel Browne Eanna D'Arcy & Eric Conneally Niall Kelly & Kevin Cooley
2008/2009   Tom Howley & Adrian Fitzmaurice Abdul Razak Ahmed & Sliju Pa Abdul Razak Ahmed & Sliju Pa Shane Gilmore & Wallace Apprecido Trevor Gilmore & Alan Gilmore Peadar Lydon & Tom O Domhnaill
2009/2010   Damien Hehir & Tommy Hehir Enda O Connor & Guilaume Meunier Martin McGrath & Des Joyce John Costello & Anthony McLaughlin David Droney & Peadar Lydon Richard O Halloran & Paul Molloy
2010/2011   Padraic O Dowd & John Kieran Anthony McLaughlin & Ted Curran Vincent O Rourke & Sean Fahy Alan Gilmore & Odie O Neill Paul Gannon & Niall Conneely Jason O Neill & Conor Rabbitte
2011/2012

Damien Hehir &

Colm Kelly 

Walllace Apprecido &

Mairtin McGrath

Wallace Apprecido & Sunil Tomas  Dermot Flatley & Wallace Apprecido Eamonn Flynn & Keith Kehoe Larry Chia & Conor Doherty Shane Cashin & Gearoid Vaughan
2012/2013 Damien Hehir & Colm Kelly Enda Ansboro & Kieran Kelly Jack Davies & Rajat Bathla Alan Gilmore & Odie O Neill Rajat Bathla & Jack Davies Stephen Lally & Enda Gallagher  Frank Butler & Mike Kinnevey 
2013/2014 Damien Hehir & Tommy Hehir Alan Gilmore & Odie O Neill Odie O'Neill & Alan Gilmore Paul Gannon & Feichin Walsh Paul Gannon & Feichin Walsh  James Murphy & Kevin Kenny Venkata Valluri & Screeni Panti
2014/2015 Jack Davies & Niall Leahy Gearoid Hughes & Martin McGrath Conor Graham & Hoan Ngugen Mae Quo Brian Daniels & Tom Doherty Larry Chia & Jack Tan Gary Colgan & Vincent McNamee Sanjin Jacob & Laurence Conneely
2015/2016 Damien Hehir & Mohit Katiyar Brian Daniels & Liam Pingree Garret Condon & Cornelius Dhivakar James McLaughlin & Giri Anbazhagen James McLaughlin & Giri Anbazhagen Alan Corless & Cillian Walsh Henry Kenny & Mairtin Lavelle
2016/2017

Jack Davies &

Tom Doherty

Conor Doherty &

Tom Doherty

Tom Doherty &

Conor Doherty

Stephen Lally &

Enda Gallagher

Tom O' Donnell &

Martin King

Pat Pryce &

Josh Pryce

Gary Madden &

Conor Hanniffy

 

 

These are the results as best described after the County went from Divisions to Grades.

 

Connacht Results

 

Connacht Mixed League Winners
  Grade C Grade D Grade E Grade F Grade G Grade H Grade NC
2010/2011 Sligo TC NUIG Oranmore Cortoon Sligo TC Furbo N/A
2011/2012 Sligo TC GLTC Sligo TC GLTC Loughrea Cortoon Ardrahan
2012/2013

Sligo TC

GLTC Sligo TC Oranmore GLTC Oranmore N/A
2013/2014 Sligo TC Sligo TC GLTC  GLTC NUIG Ballina N/A
2014/2015 Sligo TC GLTC N/A Sligo TC Ballina Sligo TC N/A
2015/2016 Sligo City GLTC N/A Ballina Sligo City Sligo City N/A
2016/2017